Studium, Ausbildung und Beruf

web uni-protokolle.de
 powered by
NachrichtenLexikonProtokolleBücherForenMittwoch, 24. Juli 2019 

Grammy Awards 2002


Dieser Artikel von Wikipedia ist u.U. veraltet. Die neue Version gibt es hier.
Grammy Awards 2002 - Bei der 44. Verleihung des Awards gewann die Band U2 für "Walk einen Preis. Die Preisverleihung fand im Februar statt und gewertet wurden Veröffentlichungen zwischen dem Oktober 2000 und dem 30. September 2001 . Siehe auch Grammy Awards 2003 und Grammy Awards 2004 .

  • Record of the Year
    • Brian Eno Daniel Lanois (producers) Steve Lillywhite & U2 for "Walk On"

  • Album of the Year
    • T Bone Burnett (producer) Peter Kurland Mike (engineers/mixers) Gavin Lurssen (mastering engineer) Harley Allen Blake Sam Bush Mike Compton The Cox Stuart Duncan Pat Enright The Fairfield Four Emmylou Harris John Hartford Chris Thomas King Alison & Union Station Tim Blake Nelson The Sisters Chris Sharp Ralph Stanley Gillian Welch The Whites for O Brother Where Art Thou?

Special Merit Awards

  • Trustees Award
    • Arif Mardin
    • Phil Ramone

Alternative

  • Best Alternative Music Album
    • Guy Berryman Jon Buckland Will Champion Chris (producers) Ken Nelson (producer & engineer) Michael Brauer (engineer) & Coldplay for Parachutes performed by Coldplay

Blues

  • Best Traditional Blues Album
    • John P. Hampton Jared Tuten (engineers) & Vaughan (producer & artist) for Do You Get the Blues?
  • Best Contemporary Blues Album
    • Delbert McClinton Gary Nicholson (producers) Richard Dodd Smith (engineers) & Delbert McClinton for Nothing Personal

Children's

  • Best Musical Album for Children
    • Ed Mitchell (producer) Jimmy Hoyson & Ric (engineers) for Elmo & the Orchestra performed by the Sesame Street cast
  • Best Spoken Word Album for Children
    • Arnold Cardillo (producer) Rory Young (engineer) & Chapin for Mama Don't Allow

Klassik

  • Bestes Klassik-Album:
  • Grammy Award für beste klassische Gesangsdarbietung
    • Christopher Raeburn (producer) Jonathan Stokes (engineer) Bernhard (conductor) Cecilia Bartoli & the Akademie für Musik Berlin for Dreams & Fables - Gluck Italian Arias (Tremo Gra' Fubbi Miei; Questa Cetra In Seno etc.)
  • Grammy Award für beste Opern-Aufnahme
    • James Mallinson (producer) Simon Rhodes (engineer) Colin (conductor) Michelle DeYoung Ben Heppner Petra Lang Mattei Stephen Milling Sara Mingardo Kenneth Tarver the London Symphony Orchestra for Berlioz : Les Troyens
  • Grammy Award für beste Chor-Aufnahme
    • Martin Sauer (producer) Michael Brammann (engineer) Nikolaus Harnoncourt (conductor) Norbert Balatsch Erwin Ortner (chorus Bernarda Fink Matthias Goerne Dietrich Henschel Elisabeth Magnus Christoph Prégardien Dorothea Röschmann Michael Schade Christine Schäfer Schäfer Oliver Widmer the Arnold Schoenberg Choir Sängerknaben & Concentus Musicus Wien for Bach : St. Matthew Passion
  • Grammy Award für bestes instrumentales Solo (mit
  • Grammy Award für bestes instrumentales Solo (ohne
    • Arne Akselberg (producer & engineer) & Truls (producer & artist) for Benjamin Britten Cello Suites (1 - 3)
  • Grammy Award für bestes kleines Ensemble (mit ohne Dirigenten)
    • Helmut Mühle (producer) Philipp Nedel (engineer) Gidon (producer & artist) & Kremerata Baltica for After Mozart
  • Grammy Award für beste Kammermusik-Darbietung
    • Joanna Nickrenz (producer) Marc J. Aubort (engineer) The Angeles String Quartetfor Joseph Haydn : The Complete String Quartets
  • Grammy Award für beste zeitgenössische Klassik Komposition:
    • Christopher Rouse (composer) Muhai Tang (conductor) Sharon & the Gulbenkian Orchestra for Concert de Gaudí for Guitar and Orchestra
  • Grammy Award für bestes klassisches Album
    • James Mallinson (producer) Simon Rhodes (engineer) Colin (conductor) Michelle DeYoung Ben Heppner Petra Lang Mattei Stephen Milling Sara Mingardo Kenneth Tarver the London Symphony Orchestra & Chorus for Berlioz : Les Troyens
  • Bestes Crossover Klassik Album:
    • Edgar Meyer (producer) Robert Battaglia (engineer) Béla (producer & artist) Joshua Bell Evelyn Glennie Hoffman Edgar Meyer Chris Thile & John Williams for Perpetual Motion

Composing and arranging

  • Best Instrumental Composition
    • Alan Silvestri (composer) for " Cast Away End Credits"
  • Best Song Written for a Motion Picture or Other Visual Media
    • John Flansburgh & John Linnell (songwriters) for of Me" ( Malcolm in the Middle ) performed by They Might Be Giants
  • Best Score Soundtrack Album for a Motion Television or Other Visual Media
    • Steven Epstein (producer) Richard King Lu Xiao & Xu Gou Qin (engineers) & Tan (producer & composer) for Crouching Tiger Hidden Dragon
  • Best Instrumental Arrangement
    • Béla Fleck & Edgar Meyer (arrangers) for Debussy : Doctor Gradus Ad Parnassum" performed by Fleck with Joshua Bell & Gary Hoffmann
  • Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
    • Paul Buckmaster (arranger) for "Drops of Jupiter" by Train

Country

  • Best Female Country Vocal Performance
  • Best Male Country Vocal Performance
    • Ralph Stanley for "O Death"
  • Best Country Performance by a Duo or with Vocal
    • Alison Krauss & Union Station for "The One"
  • Best Country Collaboration with Vocals
    • Harley Allen Pat Enright & Dan Tyminski Soggy Bottom Boys) for "I am a of Constant Sorrow"
  • Best Country Instrumental Performance
    • Jerry Douglas Gen Duncan Vince Gil Albert Steve Martin Leon Russell Earl Scruggs Gary Scruggs Randy Scruggs Paul Shaffer & Marty Stuart for "Foggy Mountain
  • Best Country Song
    • Robert Lee Castleman (songwriter) for "The Lucky performed by Alison Kraus & Union Station
  • Best Country Album
    • Bonnie Garner Luke Lewis & Mary Martin & various artists for Hank Williams Tribute
  • Best Bluegrass Album
    • Gary Paczosa (engineer) & Alison Krauss & Station (producers and artists) for New Favorite

Film/TV/Media

  • Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Television or Other Visual Media
    • T Bone Burnett (producer) Peter Kurland & Piersante (engineers) for O Brother Where Art Thou? performed by various artists

Folk

  • Best Traditional Folk Album
    • T Bone Burnett (producer) & Mike Piersante for Down from the Mountain performed by various artists
  • Best Contemporary Folk Album
    • Chris Shaw (engineer) & Bob Dylan (producer & artist) for Love and Theft
  • Best Native American Music Album
    • Giuli Doyle Robert Doyle (producers) Jack Miller Johnny Mike & Verdell Primeaux for Bless the People - Harmonized Peyote Songs

Gospel

  • Best Pop/Contemporary Gospel Album
    • Brown Bannister (producer) Steve Bishir Reid Shippen & for CeCe Winans
  • Best Rock Gospel Album
    • dc Talk for Solo
  • Best Traditional Soul Gospel Album
    • John Chelew (producer) Larry Hirsch Jimmy Hoyson & the Blind Boys of Alabama for Spirit of the Century
  • Best Contemporary Soul Gospel Album
    • Benjamin J. Arrindell Biff Dawes Derek Lewis & Yolanda Adams for The Experience
  • Best Southern Country or Bluegrass Gospel Album
    • Chad Evans (engineer) & Bill Gaither (producer) Bill & Gloria Gaither Present a Billy Music Homecoming performed by Bill & Gloria Gaither the Homecoming Friends
  • Best Gospel Choir or Chorus Album
    • Greg Hartman John Jaszcz (engineers) Hezekiah Walker director) & the LFT Church Choir for Love Is Live!

Historical

  • Best Historical Album
    • Michael Brooks Michael Cuscuna (producers) Matt Cavaluzzo Coster Seth Foster Darcy Proper Ken Robertson Mark Wilder (engineers) for Lady Day: The Complete Billie Holiday on Columbia 1933-1944

Jazz

  • Best Contemporary Jazz Performance Instrumental - Also Jazz Performance Vocal or Instrumental
    • Khaliq-O-Vision Ray Bardani (engineers) David Isaac & Marcus Miller (producers) for M<sum> performed by Marcus Miller
  • Best Jazz Vocal Album
    • Erik Zobler (engineer) & George M. Duke for The Calling performed by Dianne Reeves
  • Best Jazz Instrumental Performance Soloist
  • Best Instrumental Jazz Performance Individual or Group
    • Troy Halderson (engineer) Lucille Rollins & Sonny (producers) for This Is What I Do performed by Sonny Rollins
  • Best Large Jazz Ensemble Performance
    • Tom Jung (engineer) Bob Mintzer & Tom (producers) for Home to Count Basie performed by the Bob Mintzer Big
  • Best Latin Jazz Performance
    • Jay Newland (engineer) Charlie Haden & Gonzalo (producers) for Nocturne performed by Charlie Haden

Latin

  • Best Latin Pop Performance
    • Joe Reyes Michael Morales Ronald Morales (engineers producers) for La Musica de Baldemar Huerta performed by Freddy Fender
  • Best Tropical Latin Performance
    • Sebastian Krys (producer) for Dejame Entrar performed by Carlos Vives
  • Best Mexican-American/Tejano Music Performance
    • Freddie Martinez Jr (engineer and producer) Greg (engineer) & Ramón Ayala (producer) for En Vivo...El Hombre y Su Musica performed by Ramón Ayala y Sus Del Norte
  • Best Latin Rock/Alternative Performance
    • Ozomatli for Embrace the Chaos
  • Best Tejano Music Performance
    • Ramiro Serna Jr (engineer) Amado Garza Jr De León Medardo Garza Otoniel Peña Jr Rolando Benavidez (producers) for Nadie Como Tu performed by [Solido]]
  • Best Salsa Performance
    • Gustavo Celis Ricky Blanco (engineers) & Robert (producer) for Encore performed by Robert Blades
  • Best Merengue Performance
    • Eric Schilling (engineer) & Olga Tañon (producer) Yo Por Tí performed by Olga Tañón

Musical Show

  • Best Musical Show Album
    • Cynthia Daniels (engineer) for The Producers performed by the Broadway cast (including Lane Matthew Broderick )

Music Video

  • Best Music Video Short Form
    • Spike Jonze (director) Deannie O'Neil Vincent Landay Bootsy Collins & Fatboy Slim for "Weapon of Choice" performed by Fatboy Slim featuring Bootsy Collins
  • Best Music Video Long Form
    • Susan Froemke (director & producer) & Peter (producer) for Recording the Producers - A Musical Romp Mel Brooks performed by Mel Brooks (and others)

New Age

  • Best New Age Album
    • Nicky Ryan (engineer & producer) for A Day Without Rain performed by Enya

Packaging and Notes

  • Best Album Package - Incl. Album Cover Arts Photography
    • Tchocky (art director) for Amnesiac (Special Limited Edition)performed by Radiohead
  • Best Recording Package - Boxed
    • Steve Vance (art director) for Brain in a Box - The Science Collection performed by Various Artists
  • Best Album Notes
    • Elijah Wald (notes writer) for Arhoolie Records 40th Anniversary Collection: 1960-2000 the of Chris Strachwitz performed by various artists
    • Walter Mosley (notes writer) for Richard Pryor...And It's Deep Too! The Complete Bros. Recordings (1968-1992)

Polka

  • Best Polka Album
    • Jim Uzwack (engineer) Jimmy Sturr Kenneth R. & Tom Pick (engineers & producers) for Gone Polka performed by Jimmy Sturr

Pop

  • Best Female Pop Vocal Performance
  • Best Male Pop Vocal Performance
    • James Taylor for "Don't Let Me Be Lonely
  • Best Pop Performance by a Duo or with Vocal
    • U2 for "Stuck in a Moment You Get Out Of"
  • Best Pop Collaboration with Vocals
  • Best Pop Instrumental Performance
  • Best Pop Vocal Album
    • Mike Pela (engineer & producer) & Sade Adu (producer) for Lovers Rock performed by Sade
  • Best Dance Recording
    • Steve Hodge (mixer) Janet Jackson Jimmy Jam & Terry Lewis (producers) "All For You" performed by Janet Jackson
    • Best Pop Instrumental Album
    • Steve Vai (engineer & producer) Yoshiyasu Kumada (engineer) Steven Lukather (producer) for No Substitutions - Live in Osaka performed by Larry Carlton & Steve

Production and engineering

  • Best Engineered Recording Non-Classical
    • Al Schmitt (engineer) for The Look of Love performed by Diana Krall
  • Producer of the Year Non-Classical
    • T Bone Burnett
  • Best Classical Engineered Recording
    • Joshua Bell for Bernstein (Arr. Brohn & Corigliano): West Side Suite (Lonely Town; Make Our Garden Grow
  • Classical Producer of the Year
    • Manfred Eicher
  • Best Remixed Recording Non-Classical
    • Deep Dish (remixer) for "Thank You" (Deep Vocal Remix) performed by
(Dido)

R&B

  • Best Female R&B Vocal Performance
  • Best Male R&B Vocal Performance
  • Best R&B Performance by a Duo or with Vocal
    • Destiny's Child for "Survivor"
  • Best R&B Song
  • Best R&B Album
  • Best Traditional R&B Vocal Performance
    • Gladys Knight for At Last

Rap

  • Best Rap Solo Performance
    • Missy Elliott for "Get Ur Freak On"
  • Best Rap Performance by a Duo or
  • Best Rap Album
    • David Sheats (producer) for Stankonia performed by OutKast
  • Best Rap/Sung Collaboration
    • Eve featuring Gwen Stefani for "Let Me Ya Mind"

Reggae

  • Best Reggae Album
    • Arlick Thompson (engineer) & Stephen Marley (producer) Halfway Tree performed by Damian Marley

Rock

  • Best Female Rock Vocal Performance
  • Best Male Rock Vocal Performance
  • Best Rock Performance by a Duo or with Vocal
    • U2 for "Elevation"
  • Best Hard Rock Performance
  • Best Metal Performance
    • Tool for "Schism"
  • Best Rock Instrumental Performance
  • Best Rock Song
    • Scott Underwood (songwriter) for "Drops of Jupiter" by Train
  • Best Rock Album
    • Richard Rainey (engineer) Brian Eno & Daniel (producers) for All That You Can't Leave Behind performed by U2
Spoken

  • Best Spoken Word or Non-musical Album
    • Jeffrey S. Thomas Steven Strassman (engineers) & Shokoff (producer) for Q: The Autobiography of Quincy Jones
  • Best Spoken Comedy Album
    • John Runnette (producer) for Napalm & Sillyputty performed by George Carlin
Trad Pop

  • Best Traditional Pop Vocal Performance
    • Gregg Rubin (engineer) & Tracey Freeman (producer) Songs I Heard performed by Harry Connick Jr.
World

  • Best World Music Album
    • Tom Lazarus (engineer) & Hans Wendl (producer) Full Circle/Carnegie Hall 2000 performed by Ravi Shankar

Siehe auch:



Bücher zum Thema Grammy Awards 2002

Dieser Artikel von Wikipedia unterliegt der GNU FDL.

ImpressumLesezeichen setzenSeite versendenSeite drucken

HTML-Code zum Verweis auf diese Seite:
<a href="http://www.uni-protokolle.de/Lexikon/Grammy_Awards_2002.html">Grammy Awards 2002 </a>