Studium, Ausbildung und Beruf

web uni-protokolle.de
 powered by
NachrichtenLexikonProtokolleBücherForenMontag, 24. Juni 2019 

Grammy Awards 2004


Dieser Artikel von Wikipedia ist u.U. veraltet. Die neue Version gibt es hier.
Grammy Awards 2004 - Die 46. Verleihung des Grammy Awards fand am 8. Februar 2004 statt und gewertet wurden Veröffentlichungen zwischen 1. Oktober 2002 und dem 30. September 2003 . Siehe auch Grammy Awards 2002 und Grammy Awards 2003 .

  • Record of the Year
    • Ken Nelson (producer & engineer/mixer) Mark Phythian & Coldplay (producers engineers/mixers & artists) for "Clocks"

  • Album of the Year
    • Carl Mo (producer) Vincent Alexander Chris Carmouche Cash Kevin "KD" Davis Reggie Dozier John Robert Hannon Padraic Kernin Moka Nagatani Pete Brian Paturalski Neal Pogue Dexter Simmons Matt Darrell Thorpe (engineers/mixers) Brian Gardner & Bernie (mastering engineers) & OutKast (producers & artists) for Speakerboxxx/The Love Below

  • Song of the Year
    • Richard Marx & Luther Vandross (songwriters) for With My Father" performed by Luther Vandross

Alternative

Blues

  • Best Traditional Blues Album
  • Best Contemporary Blues Album

Children's

  • Best Musical Album for Children
    • Cathy Fink & Marcy Marxer for Bon Appétit!
  • Best Spoken Word Album for Children
    • Bill Clinton Mikhail Gorbachev & Sophia Loren for Prokofiev : Peter and the Wolf/Beintus: Wolf Tracks music performed by the Russian National conducted by Kent Nagano

Classical

  • Best Orchestral Performance
    • Pierre Boulez (conductor) & the Vienna Philharmonic for Mahler : Symphony No. 3 performed by Anne Sofie von Otter Prinz Gerald Wirth the Vienna Boys' Choir the Women's Chorus of the Vienna Singverein
  • Best Classical Vocal Performance
    • Thomas Quasthoff & Anne Sofie von Otter for Schubert : Lieder with Orchestra performed by Thomas Quasthoff Anne Sofie Otter & the Chamber Orchestra of Europe by Claudio Abbado
  • Best Opera Recording
    • Wolfram Graul (producer) Bernard Haitink (conductor) Jerry Karita Mattila Eva Randová Anja Silja Jorma Silvasti for Janácek : Jenufa performed by the Orchestra of the Opera House & Chorus & various artists
  • Best Choral Performance
    • Paavo Järvi (conductor) Tiia-Ester Loitme & Ants (chorus masters) for Sibelius : Cantatas performed by the Ellerhein Girls' Choir Estonian National Male Choir & the Estonian Symphony Orchestra
  • Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)
    • Mstislav Rostropovich (conductor) & Maxim Vengerov for Britten: Violin Concerto/ Walton : Viola Concerto performed by Maxim Vengerov & the Symphony Orchestra
  • Best Instrumental Soloist Performance (without orchestra)
    • Emanuel Ax for Haydn : Piano Sonatas Nos. 29 31 34 & 49
  • Best Small Ensemble Performance (with or without
    • Jeff von der Schmidt (conductor) & Southwest Music for "Chávez: Suite for Double Quartet"
  • Best Chamber Music Performance
    • The Kronos Quartet & Dawn Upshaw for Berg : Lyric Suite
  • Best Classical Contemporary Composition
    • Dominick Argento (composer) for "Argento: Casa Guidi" by Frederica von Stade Eiji Oue & Minnesota Orchestra
  • Best Classical Album
    • Andreas Neubronner (producer) Michael Tilson Thomas (conductor) Michelle DeYoung for Mahler : Symphony No. 3; Kindertotenlieder performed by Michelle DeYoung Vance George Pacific Boychoir the San Francisco Girls Chorus the San Francisco Symphony & Chorus
  • Best Classical Crossover Album
    • Jorge Calandrelli (conductor) & Yo-Yo Ma for Obrigado Brazil performed by various artists

Comedy

  • Best Comedy Album
    • "Weird Al" Yankovic for Poodle Hat

Composing and arranging

  • Best Instrumental Composition
  • Best Instrumental Arrangement
    • Michael Brecker & Gil Goldstein (arrangers) for "Timbuktu" by the Michael Brecker Quindectet
  • Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
    • Vince Mendoza (arranger) for "Woodstock" performed by Joni Mitchell

Country

  • Best Female Country Vocal Performance
    • June Carter Cash for "Keep on the Sunny Side"
  • Best Male Country Vocal Performance
    • Vince Gill for "Next Big Thing"
  • Best Country Performance by a Duo or with Vocal
    • Ricky Skaggs & Kentucky Thunder for "A Life"
  • Best Country Collaboration with Vocals
    • James Taylor & Alison Krauss for "How's the Treating You"
  • Best Country Instrumental Performance
    • Alison Krauss & Union Station for "Cluck Hen"
  • Best Country Song
    • Jim "Moose" Brown & Don Rollins (songwriters) "It's Five O'Clock Somewhere" performed by Alan Jackson & Jimmy Buffett
  • Best Country Album
    • Carl Jackson (producer) for Livin' Lovin' Losin' - Songs of the Brothers performed by various artists
  • Best Bluegrass Album
    • Alison Krauss & Union Station for Live

Dance

  • Best Dance Recording
    • Rob Davis Cathy Dennis (producers) Rob Davis Dennis Bruce Elliott-Smith Phil Larsen (mixers) & Kylie Minogue for "Come Into My World"

Film/TV/Media

  • Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Television or Other Visual Media
    • Randy Spendlove & Ric Wake (compilation producers) various artists for Chicago
  • Best Song Written for a Motion Picture or Other Visual Media
    • Christopher Guest Eugene Levy & Michael McKean for "A Mighty Wind" performed by The Mitch & Mickey & The New Main Singers
  • Best Score Soundtrack Album for a Motion Television or Other Visual Media
    • Howard Shore (composer) for The Lord of the Rings - The Towers

Folk

  • Best Traditional Folk Album
  • Best Contemporary Folk Album
    • Warren Zevon for The Wind
  • Best Native American Music Album
    • Black Eagle for Flying Free

Gospel

  • Best Pop/Contemporary Gospel Album
    • Michael W. Smith for Worship Again
  • Best Rock Gospel Album
    • Audio Adrenaline for Worldwide
  • Best Traditional Soul Gospel Album
    • The Blind Boys of Alabama for Go Tell It on the Mountain
  • Best Contemporary Soul Gospel Album
    • Donnie McClurkin for ...Again
  • Best Southern Country or Bluegrass Gospel Album
    • Randy Travis for Rise and Shine
  • Best Gospel Choir or Chorus Album
    • Bishop T.D. Jakes (choir director) & the House Mass Choir for A Wing and a Prayer

Historical

  • Best Historical Album
    • Steve Berkowitz Alex Gibney Andy McKaie Jerry (producers) Gavin Lurssen & Joseph M. Palmaccio for Martin Scorsese Presents the Blues: A Musical performed by various artists

Jazz

  • Best Contemporary Jazz Album
    • Randy Brecker for 34th N Lex
  • Best Jazz Vocal Album
    • Dianne Reeves for A Little Moonlight
  • Best Jazz Instrumental Solo
  • Best Jazz Instrumental Album Individual or Group
  • Best Large Jazz Ensemble Album
    • Michael Brecker Quindectet for Wide Angles
  • Best Latin Jazz Performance
    • Michel Camilo with Charles Flores & Horacio Negro" Hernandez for Live at the Blue Note

Latin

  • Best Latin Pop Album
    • Alejandro Sanz for No Es Lo Mismo
  • Best Traditional Tropical Latin Album
    • Ibrahim Ferrer for Buenos Hermanos
  • Best Latin Rock/Alternative Album
    • Café Tacuba for Cuatro Caminos
  • Best Salsa/Merengue Album
  • Best Best Mexican/Mexican-American Album
    • Joan Sebastian for Afortunado
  • Best Best Tejano Album
    • Jimmy Gonzalez y El Grupo Mazz for Si Me Faltas Tu

Musical Show

  • Best Musical Show Album
    • Jay David Saks (producer) for Gypsy performed by the New Broadway cast Bernadette Peters Tammy Blanchard John Dossett &

Music Video

  • Best Short Form Music Video
    • Mark Romanek (video director) Aris McGarry (video & Johnny Cash for "Hurt"
  • Best Long Form Music Video
    • Mick Gochanour Robin Klein & Mary Wharton producers) for Legend performed by Sam Cooke

New Age

  • Best New Age Album
    • Pat Metheny for One Quiet Night

Packaging and Notes

  • Best Recording Package
    • Ani DiFranco & Brian Grunert (art directors) Evolve performed by Ani DiFranco
  • Best Boxed or Special Limited Edition Package
    • Julian Alexander Howard Fritzson & Seth Rothstein directors) for The Complete Jack Johnson Sessions performed by Miles Davis
  • Best Album Notes
    • Tom Piazza (notes writer) for Martin Scorsese Presents the Blues: A Musical performed by various artists

Polka

  • Best Polka Album
    • Jimmy Sturr for Let's Polka 'Round

Pop

  • Best Female Pop Vocal Performance
  • Best Male Pop Vocal Performance
  • Best Pop Performance by a Duo or with Vocal
  • Best Pop Collaboration with Vocals
    • Sting & Mary J. Blige for "Whenever Say Your Name"
  • Best Pop Instrumental Performance
  • Best Pop Vocal Album
  • Best Pop Instrumental Album

Production and engineering

  • Best Engineered Album Non-Classical
    • Nigel Godrich & Darrell Thorp (engineers) for Hail to the Thief performed by Radiohead
  • Producer of the Year Non-Classical
  • Best Engineered Album Classical
    • Richard King & Todd Whitelock (engineers) for Obrigado Brazil performed by Yo-Yo Ma
  • Producer of the Year Classical
    • Steven Epstein
  • Best Remixed Recording Non-Classical
    • Maurice Joshua (remixer) for Crazy In Love (Maurice's Soul Mix) performed by Beyoncé featuring Jay-Z

R&B

  • Best Female R&B Vocal Performance
    • Beyoncé for "Dangerously In Love 2"
  • Best Male R&B Vocal Performance
    • Luther Vandross for "Dance With My Father"
  • Best R&B Performance by a Duo or with Vocal
    • Beyoncé & Luther Vandross for "The Closer Get To You"
  • Best Traditional R&B Vocal Performance
  • Best Urban/Alternative Performance
  • Best R&B Song
    • Shawn Carter Rich Harrison Beyoncé Knowles & Eugene (songwriters) for "Crazy In Love" performed by featuring Jay-Z
  • Best R&B Album
    • Luther Vandross for Dance With My Father
  • Best Contemporary R&B Album
    • Beyoncé for Dangerously In Love

Rap

  • Best Female Rap Solo Performance
    • Missy Elliott for "Work It"
  • Best Male Rap Solo Performance
  • Best Rap Performance by a Duo or
    • Nelly P. Diddy & Murphy Lee for "Shake Ya
  • Best Rap/Sung Collaboration
    • Beyoncé featuring Jay-Z for "Crazy In Love"
  • Best Rap Song
    • J. Bass M. Mathers & L. Resto for "Lose Yourself" performed by Eminem
  • Best Rap Album
    • OutKast for Speakerboxxx/The Love Below

Reggae

Rock

  • Best Female Rock Vocal Performance
    • Pink for "Trouble"
  • Best Male Rock Vocal Performance
    • Dave Matthews for "Gravedigger"
  • Best Solo Rock Vocal Performance
  • Best Rock Performance by a Duo or with Vocal
  • Best Hard Rock Performance
    • Evanescence featuring Paul McCoy for "Bring Me Life"
  • Best Metal Performance
  • Best Rock Instrumental Performance
  • Best Rock Song
  • Best Rock Album

Spoken

  • Best Spoken Word or Non-musical Album
    • Al Franken for Lies and the Lying Liars Who Tell A Fair and Balanced Look at the

Trad Pop

  • Best Traditional Pop Vocal Album
    • Tony Bennett & k.d. lang for A Wonderful World

World

  • Best Traditional World Music Album
    • The Monks of Sherab Ling Monastery for Sacred Tibetan Chant
  • Best Contemporary World Music Album
    • Cesaria Evora for Voz D'Amor

Field 29 — Classical

Category 93

Best Classical Album (Award to the and to the Album Producer(s) if other the Artist.)

Britten: Violin Concerto/Walton: Viola Concerto Mstislav conductor; Maxim Vengerov violin & viola; John producer (London Symphony Orchestra) [EMI Classics]

Mahler: Symphony No. 3 Pierre Boulez Anne Sofie von Otter mezzo soprano; Christian producer (Johannes Prinz & Gerald Wirth; Vienna Choir & Women's Chorus of the Vienna Vienna Philharmonic) [Deutsche Grammophon]

Mahler: Symphony No. 3; Kindertotenlieder Michael Thomas conductor; Michelle DeYoung mezzo soprano; Andreas producer (Vance George; Pacific Boychoir San Francisco Chorus & Women of the SFS Chorus; Francisco Symphony) [SFS Media]

Rorem: Three Symphonies José Serebrier conductor; Parker & Phil Rowlands producers (Bournemouth Symphony [Naxos]

Schumann: Symphonies 1- 4; Manfred Overture Wolfgang Sawallisch conductor/piano; George Blood & Simon producers (Rudolf Buchbinder piano Thomas Hampson baritone Kavakos violin & Various Artists; The Philadelphia [The Philadelphia Orchestra Association]

Category 94

Best Orchestral Performance (Award to the and to the Orchestra.)

Beethoven: Symphonies 1-9 Sir Roger Norrington (Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR) [Hänssler Classic]

Mahler: Symphony No. 3 Pierre Boulez (Anne Sofie von Otter mezzo soprano; Johannes & Gerald Wirth; Vienna Boys' Choir & Chorus of the Vienna Singverein; Vienna Philharmonic) Grammophon]

Rorem: Three Symphonies José Serebrier conductor Symphony Orchestra) [Naxos]

Schumann: Symphonies 1- 4; Manfred Overture Wolfgang Sawallisch conductor (Rudolf Buchbinder piano Thomas baritone Leonidas Kavakos violin & Various Artists; Philadelpia Orchestra) [The Philadelphia Orchestra Association]

Serebrier: Symphony No. 3; Passacaglia And Mobile Etc. José Serebrier conductor (Carole Farley & Various Artists; Toulouse National Chamber Orchestra)

Category 95

Best Opera Recording (Award to the Album Producer(s) and Principal Soloists.)

Bartók: Bluebeard’s Castle Op. 11 Peter conductor; Péter Fried & Cornelia Kallisch; Dietmar producer (Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR) [Hänssler Classic]

Halévy: La Juive Simone Young conductor; Isokoski Alastair Miles Regina Schörg Neil Shicoff Zoran Todorovic; Harald Steger producer (István Gáti Gisser Janusz Monarcha Johann Reinprecht & Martin Chor der Wiener Staatsoper; Orchester der Wiener [RCA Red Seal]

Janácek: Jenufa Bernard Haitink conductor; Jerry Karita Mattila Eva Randová Anja Silja & Silvasti; Wolfram Graul producer (Chorus of the Opera House Covent Garden; Orchestra of the Opera House Covent Garden) [Erato Disques]

Rameau: Zoroastre William Christie conductor; Nathan Gaëlle Méchaly Mark Padmore & Anna-Maria Panzarella; Moral producer (François Bazola Eric Martin Bonnet Lécroart & Stéphanie Révidat; Les Arts Florissants) Disques]

Thomas: Desire Under The Elms George conductor; Jerry Hadley Jeffrey Lentz Victoria Livengood Morris & Mel Ulrich; Thomas Z. Shepard (London Symphony Orchestra) [Naxos]

Category 96

Best Choral Performance (Award to the Conductor and to the Orchestra Conductor if Orchestra is on the recording and to Choral Director or Chorus Master if applicable.)

Argento: Walden Pond Dale Warland conductor Artists; The Dale Warland Singers) [Gothic Records]

Baltic Voices 1 Paul Hillier conductor Philharmonic Chamber Choir; Tallinn Chamber Orchestra) [Harmonia

Pergolesi: Marian Vespers Edward Higginbottom conductor Daneman soprano & Noemi Kiss soprano; Choir New College Oxford; Academy of Ancient Music) Disques]

Sibelius: Cantatas Paavo Järvi conductor; Tiia-Ester & Ants Soots chorus masters (Ellerhein Girls' & Estonian National Male Choir; Estonian National Orchestra) [Virgin Classics]

Transcriptions (Bach/Barber/Mahler Etc.) Laurence Equilbey (Choeur Chambre Accentus) [Naďve]

Category 97

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra) to the Instrumental Soloist(s) and to the

Beach: Piano Concerto Kenneth Schermerhorn conductor; Feinberg piano (Nashville Symphony Orchestra) Track from: Gaelic Symphony Etc. [Naxos]

Britten: Violin Concerto/Walton: Viola Concerto Mstislav conductor; Maxim Vengerov violin & viola (London Orchestra) [EMI Classics]

Prokofiev: Piano Concerto No. 3 In Major Op. 26/Rachmaninov: Piano Concerto No. 3 D Minor Op. 30 Mstislav Rostropovich conductor; Pletnev piano (Russian National Orchestra) [DG]

Prokofiev: Sinfonia Concertante Antonio Pappano conductor; Chang cello (London Symphony Orchestra) Track from: Sinfonia Concertante; Cello Sonata [EMI Classics]

Svoboda: Concerto For Marimba And Orchestra 148 James DePreist conductor; Niel DePonte marimba Symphony) Track from: Svoboda: Orchestral Works [Albany

Category 98

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra) to the Instrumental Soloist.)

Bach: Goldberg Variations András Schiff piano New Series]

Bach: Partitas 1 3 & 6 Anderszewski piano [Virgin Classics]

Bach: The Piano Transcriptions Of Bartók & Friedman Petronel Malan piano [Hänssler Classic]

Brahms: Sonata In F Minor; Intermezzo A Minor Etc. Evgeny Kissin piano [RCA Seal]

Haydn: Piano Sonatas Nos. 29 31 35 & 49 Emanuel Ax piano [Sony

Category 99

Best Chamber Music Performance (Award to Artists.)

Berg: Lyric Suite Kronos Quartet & Upshaw soprano [Nonesuch Records]

Bliss: String Quartet No. 1; Conversations Flute Oboe Violin Viola And Cello Etc. Cox flute & alto flute Nicholas Daniel & cor anglais & Maggini Quartet [Naxos]

Carter: Oboe Quartet Speculum Musicae Track The Music Of Elliott Carter Volume Five Records Inc.]

Shostakovich/Schnittke: Piano Quintets Boris Berman piano Vermeer Quartet [Naxos]

Vasks: String Quartet No. 4 Kronos [Nonesuch Records]

Category 100

Best Small Ensemble Performance (with or Conductor) (Award to the Ensemble (and to Conductor.))

Chávez: Suite For Double Quartet Jeff der Schmidt conductor; Southwest Chamber Music Track Chávez: Complete Chamber Music Vol. I [Cambria Recordings]

Goebbels: Eislermaterial Josef Bierbichler voice; Ensemble [ECM New Series]

Monteverdi: Madrigali Guerrieri Ed Amorosi René conductor; Concerto Vocale (Various Artists) [Harmonia Mundi]

Songs Of Angels Philip Pickett conductor/symphony New London Consort [Decca]

Vivaldi: Mandolin Concertos Fabio Biondi violin/conductor; Galante [Virgin Veritas]

Category 101

Best Classical Vocal Performance (Award to Vocal Soloist(s).)

Argento: Casa Guidi Frederica von Stade soprano (Eiji Oue; Minnesota Orchestra) Track from: Casa Guidi; Capriccio For Clarinet And Orchestra [Reference Recordings]

Britten: The Canticles Ian Bostridge tenor Daniels countertenor & Christopher Maltman baritone (Aline harp Timothy Brown horn & Julius Drake [Virgin Classics]

Im Chambre Séparée - The Operetta Barbara Bonney soprano (Ronald Schneider piano) [Decca]

Schubert: Lieder With Orchestra Thomas Quasthoff & Anne Sofie von Otter mezzo soprano Abbado; Chamber Orchestra of Europe) [Deutsche Grammophon]

Songs Of The Spanish Renaissance Vol. Montserrat Caballé soprano (Manuel Cubedo vihuela) [RCA Seal]

Category 102

Best Classical Contemporary Composition (A Composer's (For a contemporary classical composition composed within last 25 years and released for the time during the Eligibility Year.))

Argento: Casa Guidi Dominick Argento (Frederica Stade mezzo soprano; Eiji Oue; Minnesota Orchestra) from: Argento: Casa Guidi; Capriccio For Clarinet Orchestra Etc. [Reference Recordings]

Kurtág: Signs Games And Messages György (Orlando Trio) Track from: Kurtág: Signs Games Messages; Hölderin-Gesänge Etc. [ECM New Series]

Lees: Symphony No. 5 "Kalmar Nyckel" Lees (Stephen Gunzenhauser; Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz) Track from: Symphonies Nos. 2 3 & 5 Etc. Records]

Rochberg: Symphony No. 5 George Rochberg Lyndon-Gee; Saarbrücken Radio Symphony Orchestra) Track from: Symphony No. 5; Black Sounds Etc. [Naxos]

Serebrier: Symphony No. 3 José Serebrier Farley soprano; José Serebrier; Toulouse National Chamber Track from: Serebrier: Symphony No. 3; Passacaglia Perpetuum Mobile Etc. [Naxos]

Category 103

Best Classical Crossover Album (Award to Artist(s) and/or to the Conductor.)

The Gorey End Kronos Quartet & Tiger Lillies [EMI Classics]

Herrmann: The Day The Earth Stood Joel McNeely conductor [Varese Sarabande Records]

Into The Blue Ali Jackson drums Pahud flute Sean Smith double bass & Terrasson piano [Blue Note]

Obrigado Brazil Jorge Calandrelli conductor; Yo-Yo cello (Various Artists) [Sony Classical]

Our American Journey Joseph Jennings conductor; [Teldec Classics]



Bücher zum Thema Grammy Awards 2004

Dieser Artikel von Wikipedia unterliegt der GNU FDL.

ImpressumLesezeichen setzenSeite versendenSeite drucken

HTML-Code zum Verweis auf diese Seite:
<a href="http://www.uni-protokolle.de/Lexikon/Grammy_Awards_2004.html">Grammy Awards 2004 </a>